Mezinárodní den dívek v IT je právě dnes: Proč je důležitý?
Mezinárodní den dívek v IT se každoročně slaví čtvrtý čtvrtek v dubnu. Jeho cílem je zdůraznit význam žen v oblasti IT a zvýšit jejich zájem o tento obor.
Mezinárodní den dívek v IT: Proč se slaví?
Dnes je Mezinárodní den dívek v IT, který se každoročně slaví čtvrtý čtvrtek v dubnu. Snaží se zdůraznit význam dívek a žen v IT (informační a komunikační technologie), chce motivovat, aby se více dívek a mladých žen rozhodlo pro vzdělávání v oblasti STEM. Co je STEM – je to koncept zaměřený na čtyři obory – Science, Technology, Engineering a Mathematics. Tedy zaměřený na přírodní vědy, technologie, techniku a matematiku.
Věděli jste, že vůbec první komerční počítač byl vyvinut v roce 1951. V anglosaských zemích se dnešek označuje jako International Girls in ICT Day. Zkratka ICT zahrnuje informační a komunikační technologie, kam patří potřebné technologie pro přenos, ukládání, vytváření, sdílení nebo výměnu informací. Patří sem internet (a všechny navázané technologie a média), počítače, technologie pro živý přenos a telefonický přenos. Schovají se pod to nejen sociální sítě, weby, podcasting, ale také třeba mobilní a satelitní sítě). Ve všech zmíněných oborech jsou mladé a nadšené ženy vítány.
- V roce 1822 vynalezl anglický strojní inženýr a matematik Charles Babbage první mechanický počítač nazvaný Difference Engine. Byl určen pro výpočet základních, ale také složitých výpočetních úloh. Stroj měl paměť, kde se dočasně uchovávala data a výstupy byly raženy do mosazné destičky. Výroba stroje byla příliš komplikovaná a vyžadovala velkou přesnost v konstrukci soustav ozubených kol. Až v roce 1932 Babbage vytvořil nové a dokonalejší zařízení v podobě Analytical Engine. Stroj měl dokázat vyřešit jakýkoliv výpočet. Analytical Engine svou konstrukcí odpovídal dnešním počítačům – měl procesor, paměť, vstupní zařízení a výstupní zařízení. Programové instrukce byly dodávány prostřednictvím děrovacích štítků. Ani Analytical Engine se kvůli technickým omezením nepodařilo sestrojit, vynálezci se nedostávalo tolik potřebných financí.
- V roce 1843 publikovala Augusta Ada Kingová, hraběnka z Lovelace, článek, ve kterém vysvětlovala fungování Analytical Engine a srovnala jej s tehdy existujícími kalkulačkami. Téhož roku napsala také první počítačový program pomocí sekvenčních instrukcí na děrovacích štítcích (ve formátu pro Analytical Engine).
- V roce 1943 vedli akademici John Mauchly a J. Presper Eckert Jr. z Pensylvánské univerzity projekt na sestrojení elektronického programovatelného počítače. Počítač nesl název ENIAC a jednalo se o tzv. turingovsky úplný stroj (podle modelu teoretického počítače popsaného matematikem Alanem Turingem). Zajímavostí je, že programování počítače zajišťovalo šest žen. Projekt byl dokončen v roce 1946. ENIAC byl za druhé světové války určen pro výpočty palebných tabulek pro dělostřelectvo. Následně byl použit při vývoji termonukleární zbraně.
- Od poloviny 20. století do začátku 21. století jsme byli svědky obrovského rozmachu ve vývoji počítačů a technologií. Významný skok překonal inovace v předchozích stoletích. Patří sem pokroky jako vynález tranzistoru, programovacích jazyků Cobol a Fortran, vývoj Unixu, disket a ethernetu. V tomto období vznikly technologické giganty jako Intel, IBM, Apple či Microsoft. Pokračovalo se s vývojem mobilních technologií – telefony, notebooky. Dnes je na vzestupu umělá inteligence.
Tipy na online losy pro dnešní den
I dnes se můžete pobavit spolu s online stíracími losy. Přichystali jsme pro vás několik tipů, které doporučujeme nejprve vyzkoušet v demo režimu, v němž se stíráte zdarma za virtuální kredity bez peněžní hodnoty. Demo režim spustíte i bez přihlášení k účtu.
Jestliže se ale budete chtít pustit do hry o reálné peníze a prověřit své skutečné štěstí, už je třeba projít online registrací. U každého provozovatele online stíracích losů si můžete vytvořit účet a pobavit se u libovolného losu – dostupný je vždy bohatý katalog. Založení nového účtu je rychlé a snadné. Vše zvládnete za několik okamžiků i ze svého mobilního telefonu. Noví hráči navíc získají zajímavý vstupní bonus, který lze využít třeba na stírací losy.
Online stírací los Kouzelná čísla
- Cena losu: 50 Kč
- Hlavní výhra: 1 000 000 Kč
Zkuste los v demo režimu u SAZKY
Stírací los PAC-MAN
- Cena losu: 50 Kč
- Hlavní výhra: 1 500 000 Kč
Zkuste los v demo režimu u SAZKY
Online los Amazons
- Cena losu: 20 Kč
- Hlavní výhra: 100 000 Kč
Zkuste los v demo režimu u MAXY
Nezapomínejte při stírání na zodpovědný přístup a nikdy nehrajte za peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Nastavte si limity a ty za žádných okolností nepřekračujte. Výhra v losu je pouze o štěstí.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Interaktivní výherní online losy PAC-MAN: Legenda v akci u Sazky
Legendární arkáda Pac-Man se vrací na scénu. Tentokrát v podobě interaktivních online losů. Pobavte se formou videohry a třeba si připište...
Recenze stíracího e-losu od Maxy – Amazons
Amazons je další z řady zábavných stíracích e-losů od Maxy. Nejenže vypadá skvěle, ale lze v něm už za 20 Kč vyhrát až 100 000 Kč! Koukněte na...
Kouzelná čísla – recenze stíracího losu
Online losy se těší velké oblibě. Pro jejich setření vám stačí mobilní telefon připojený k internetu. U Sazky najdete i los Kouzelná čísla. Jaký...